Julijski spoznavni dogodki
Poletje je tudi čas spoznavnih geolovskih dogodkov (meet & greet), ki jih običajno organizirajo geolovci na potovanju. Taka srečanja so odličen način za navezavo stikov z lokalnimi geolovci (in drugimi, ki se takrat mudijo v istem kraju). Organizacija ni zahtevna, vendarle pa je jih treba vzeti resno in z določeno mero odgovornosti do tistih, ki jih vabimo na tak dogodek.
Sredi julija smo se nekateri, ki smo si lahko vzeli čas sredi dopoldneva, srečali s tremi finskimi geolovci na zelenici ob otroškem igrišču na Bratovševi ploščadi v Ljubljani. Na zemljevidu sem izbral zeleno površino, najbližjo hotelu, je povedal geolovec Ekkeri iz Helsinkov, za katerega je bil Visit from Finland prvi geolovski dogodek, ki ga je organiziral sam. Oziroma kot geolovska skupina Rolling Stones, v kateri sta še njegovi sestri.
Najprej se nama je zdel malo trčen s temi svojimi škatlami, potem pa sva se okužili še midve, sta mi ženski članici Rolling Stonesov zaupali takoj na začetku pogovora. Pripravili so ličen sledljiv dnevnik, prinesli nekaj sledljivčkov za ogled in menjavo in veliko dobre volje. Pogovor je hitro stekel, saj so bili Finci kar zgovorni. Povedali so nam, kaj vse so obiskali v Sloveniji, nad čim vse so bili navdušeni in kakšne načrte imajo za zadnji dan. Zadovoljno sem zapredel, ko so mi povedali, da bo Ekkeri ta dan dokončal izziv najti zaklad z uganko na vsak dan v letu in da si je v ta namen nagledal zaklad v Tivoliju, pri katerem je treba obiskati nek muzej (seveda sem mu ponudil pomoč, a je ni potreboval). Svetovali smo jim obisk Odprte kuhne, našteli nekaj slovenskih malih pivovarn, pomodrovali o najustreznejšem načinu najema koles (članica Buhteljnov je svetovala Ljubljana Card, v katerega so poleg ostalega vključene še 4 ure BicikeLJa, kar si velja zapomniti). Prijeten geoklepet se je podaljšal bolj, kot je bilo načrtovano, gostitelji (ali gostje, kakor pač vzameš) pa so po vseh nasvetih, ki so jih dobili, morda celo pomislili, da bi bilo tak dogodek bolje organizirati prvi in ne zadnji dan petdnevnega izleta v Slovenijo. Potem je začelo zmanjkovati tem za pogovor in časa, pa smo se počasi razšli.
Druga dva julijska dogodka sta, iz subjektivnih ali objektivnih razlogov, morda bolj antireklama za tovrstna spoznavna srečanja. Zlato pravilo organiziranja geolovskih dogodkov je, da je dobro, če je organizator na dogodku prisoten. Spomnim se dnevniškega zapisa udeleženca nekega dogodka v Istri pred letom ali dvema, v katerem je bilo nekoliko bodičasto zapisano, da je bil dogodek zelo prijeten, najbrž pa bi bil še boljši, če bi se ga udeležili tudi organizatorji. Manj zlato pravilo, pa do lokalnih udeležencev nič manj prijazno, je, da je treba dogodek načrtovati tako, da ga je mogoče izpeljati po načrtu. Če je namen dogodka srečanje z drugimi geolovci, seveda. Organizator dogodka Hello Maribor je dogodek prestavil za cel dan (ja, OK, se zgodi). Domači udeleženci so mi povedali, da so malo poklepetali, fotografije z dogodka pa ni imel nihče. Začetek dogodka Sjouke789 Meets & Greets Slovenia! pa je organizator prestavljal sem in tja, da se ga, po meni dostopnih podatkih, na koncu ni udeležila nobena domača ekipa (v času pisanja tega prispevka je udeležbo vpisala le ena nizozemska ekipa). Najbrž ni bilo mišljeno tako, je pa vprašanje, ali se ga je udeležil še kdo zunaj kroga organizatorjev. Dogodek je tako najbrž povsem zgrešil namen, ki ga je nakazoval s svojim imenom.
Sicer pa, pred nami je še cel avgust. Najbrž se bo še kakšna tuja geolovska ekipa odločila za organizacijo spoznavnega dogodka. Morda bomo imeli z njimi vsaj toliko sreče kot s Finci (zanje itak že najmanj od pomladi vemo, da so dobri gostitelji).
Moram se strinjati z eno od zaključnih misli, da je žal kar nekaj teh meet&greet dogodkov dosedaj izpadlo dokaj neresno. Nikakor ne vsi, vendar pa nekateri geolovci, ki si s takšno potezo zgolj spreminjajo statistiko in pridobivajo točke za neke virtualne kolajne, mečejo slabo luč tudi na druge. Dogodek Sjouke in tako dalje je bil vsekakor takšen in prav žal mi je, da tega okrcanja lastnik ne bo (znal) prebrati. Kajti tako se res ne dela. Ko se nama je s hčero kompas obrnil prejšnjo soboto v smer proti Gornjesavski dolini, sem ob pogledu na opis in pripete loge presenečeno ugotovil, da je lastnik dogodek prestavil v bolj zgodnje ure. Ker “kasneje ne more”. Čakaj, čakaj. Dogodek se vendarle organizira (tudi ali predvsem) zaradi drugih geolovcev. In tako datuma ali ure ne spreminjaš zaradi obveznosti, ki jih prevzameš kasneje ali celo neke “muhe”. No, kakorkoli. Zgodnja ura mi ni šla skupaj s predvidenimi aktivnostmi. Ki pa so bile na koncu končane nekoliko hitreje in skoraj mimo prizorišča sva pribrzela okoli pol desetih, ko naj bi se dogodek ravno zaključil, zavila proti Begunjam in šele tam sem ugledal zadnji log. Da ima pa sedaj lastnik vendarle čas celo do desetih. Tudi če bi še lahko dogodek lovila za (mišji) repek, me pri takšni neresnosti organizatorja čisto nič ni imelo, da bi ga šel spoznat. Raje sem poiskal novi zaklad v Begunjah, nato pa usmeril nos avta in doma proti tisti, bolj nepremični zadevi.