Virtualna priznanja 2.0
Pred slabima dvema letoma je geolovski svet pretresla novica, da se v omejenem obsegu vračajo virtualni zakladi. Štiri tisoč geolovskih ekip, večinoma »žrtev« posebnega algoritma, je kot Virtualno priznanje v svoje profile nenadoma in nenapovedano prejelo osnutek virtualnega zaklada. Svoj virtualni zaklad so morale dokončati in objaviti v enem letu, kar sta storili dobri dve tretjini. Pri nas so bila, kolikor nam je znano, izkoriščena vsa Virtualna priznanja, zato je bila kokoška po lanskem avgustu bogatejša za trinajst novih virtualnih zakladov. Glede na obisk in število favoritov, ki so jih zbrali, so očitno zelo priljubljeni.
Skoraj prepričani smo, da že veste, da se je projekt Virtualna priznanja letos vrnil v svoji drugi različici. Tokrat bodo virtualne zaklade razdeljevali malo drugače, z žrebom izmed vseh, ki bodo do najkasneje 1. junija 2019 poslali svojo prijavo. Za možnost postavitve virtualnega zaklada se lahko potegujete, če izpolnjujete naslednja merila:
- ste lastnik vsaj dveh aktivnih zakladov (dogodki ne štejejo),
- ste lastnik vsaj enega zaklada, ki je bil objavljen v zadnjih štirih letih pred objavo poziva k sodelovanju (med 14. majem 2015 in 14. majem 2019),
- ste objavili vsaj en zapis v spletnem dnevniku katerega koli zaklada v zadnjih štirih mesecih (ne nujno najdbe, štejejo tudi zapisi druge vrste),
- zakladi, katerih lastnik ste, imajo skupaj vsaj 25 favoritov,
- doslej še niste prejeli virtualnega priznanja.
Izmed vseh, ki se bodo prijavili, bodo do 4. junija 2019 izžrebali 4.000 srečnikov. Kot smo lahko slišali oziroma prebrali v spletni oddaji, bo žreb geografsko prilagojen, več virtualnih zakladov bodo dobile države, v katerih jih je bilo doslej malo (verjamemo, da je med njimi tudi Slovenija). Po vsem svetu je približno 50.000 geolovcev, ki izpolnjuje ta ne preveč zahtevna merila. Na hitro smo pogledali, nekatere dostopne podatke za Slovenijo. Vsaj en zaklad je v zadnjem štiriletnem obdobju skrilo približno 320 geolovskih ekip, vsaj 25 favoritov pa je na vseh svojih postavljenih zakladih zbralo okoli 190 geolovskih ekip. Zdi se, da je prav slednja številka največje teoretično število kandidatov za Virtualno priznanje 2.0. Med njimi so tudi prejšnji prejemniki, pa številni, ki ne izpolnjujejo meril glede aktivnosti, pa skupinski geolovski računi … Tistih, ki se dejansko lahko prijavijo, bo zato precej manj. Če ste eden od tistih, ki izpolnjujejo merila in si želite postaviti virtualni zaklad, se ne obirajte, ampak se čim prej prijavite! Verjetnost, da boste izžrebani, je po naši oceni vsaj 10 %. Verjetnost, da boste dobitek pretvorili tudi v duhca na slovenskem geolovskem zemljevidu, bo, upamo, vsaj 100 %.