Fizične in virtualne stopnje oziroma točke zaklada
Postavljanje zakladov ni prav težavno početje, treba se je le držati zdrave pameti in Smernic za postavljanje zakladov. Slednje imamo zato, da ima igra nek svoj okvir, ki je enak za vse igralce. Zelo priporočljivo jih je prebrati preden se lotimo postavljanja zaklada. V svoji novi različici so poenostavljene in vsebujejo tudi številne povezave na dodatne razlage v Središču za pomoč (te žal niso na voljo v slovenščini). Včasih pa se le zalomi. Ena takih zadev, ki utegne zbegati začetnika in tudi kakšnega izkušenejšega geolovca, so točke (angl. waypoint), ki označujejo stopnje (angl. stage) večstopenjskega in drugih zakladov, ki niso skriti na objavljenih oziroma izhodiščnih koordinatah.
Stopnje zaklada so lokacije, ki jih mora geolovec obiskati, da najde zaklad. Tradicionalni zaklad ima samo eno stopnjo: objavljene koordinate, kjer čaka vsebnik z dnevnikom. Večstopenjski zaklad in zakladi nekaterih drugih vrst, kot sta zaklad z uganko ali hibridni letterbox zaklad, pa imajo lahko poleg končne stopnje (kjer je skrit vsebnik z dnevnikom) še več vmesnih stopenj. V opisu zaklada jih dodajamo kot točke kot na spodnji sliki.
Objavljene koordinate in točke posameznih stopenj (stopnja zaklada se nahaja na točki, katere koordinate izmerimo in zabeležimo v opisu zaklada) lahko označimo kot fizične ali virtualne.
Fizične točke oziroma stopnje
Fizična točka oziroma stopnja je lokacija, na kateri je geolovec postavil nek predmet, ki je potreben za najdbo zaklada. To je lahko vsebnik s koordinatami oziroma navodili za najdbo naslednje stopnje ali podatkom, potrebnim za izračun koordinat, lahko pa je kar koli drugega, kar geolovca usmerja na naslednjo stopnjo. Fizične točke so med drugim:
- vsebniki,
- napisi z UV (in seveda tudi navadnim) črnilom,
- folije ali nalepke vseh vrst,
- brezžični oddajniki, kot so Chirp, NFC nalepke ali wifi oddajniki,
- odsevniki nočnega zaklada,…
Treba si je torej zapomniti: če ste na lokaciji postavili kar koli, kar je potrebno za najdbo zaklada – tudi če je še tako majhno ali tanko -, morate v opisu zaklada točko označiti kot fizično. Fizična točka so tudi naprave, ki jih sicer uporabljamo »virtualno«, kot Chirp oddajnik ali NFC nalepka. Dosledno označevanje fizičnih točk je pomembno zaradi upoštevanja zahteve po najmanjši oddaljenosti fizičnih točk dveh različnih zakladov. Ne sme se zgoditi, da bi geolovec, ki išče en zaklad, našel fizično stopnjo drugega.
Virtualne točke oziroma stopnje
Virtualne točke oziroma stopnje (v smernicah jih ponekod imenujejo tudi nefizične) so lokacije, ki jih je treba obiskati za najdbo zaklada, vendar na njih geolovec ni postavil nobenega predmeta. Vse, kar je potrebno za izračun koordinat naslednje stopnje, je bilo na lokaciji že od prej. Na virtualni stopnji torej ne iščemo nečesa, kar je skril geolovec, ampak s podatki, ki jih zberemo na lokaciji, izračunamo koordinate ali podatek, ki je pomemben za najdbo zaklada. Do naslednje stopnje nam lahko med drugim pomagajo:
- podatek z informacijske table,
- letnica s spomenika,
- število dreves v drevoredu,
- število oken na hiši,
- število stopnic,…
V vseh primerih gre za zbiranje podatkov s predmetov oziroma objektov, ki so na lokaciji že bili in jih tja ni postavil geolovec. Lahko so, kot na primer hiša, veliko bolj »fizični« kot NFC nalepka, vendar jih zaradi načina uporabe označujemo kot virtualne točke. Tudi to je pomembno zaradi zahteve po najmanjši oddaljenosti: za virtualne stopnje dveh različnih zakladov ni omejitve glede oddaljenosti in so si lahko tudi bližje kot 161 m.
Kako ravnati v praksi?
Glede tega ni veliko ugibanja: če ste na lokaciji postavili kak predmet, je to fizična stopnja oziroma točka, če pa na lokaciji niste postavili ničesar in je podatke za nadaljevanje iskanja treba zbrati s predmetov oziroma objektov, ki so na lokaciji že bili, je to virtualna stopnja oziroma točka. Ene in druge morate zabeležiti v opisu zaklada. Izjema so odsevniki nočnega zaklada, za katere (pri nas) načeloma velja, da je treba kot fizično točko v opisu zaklada zabeležiti le prvega. V dvomu pa se seveda prej posvetujte s pregledovalcem. Z nasveti vam lahko pomaga še preden postavite zaklad in ga pošljete v objavo.