Giga-dogodek na Češkem
V Plumlovu na Češkem je potekal prvi letošnji giga-dogodek, Great Moravia 2017. In tudi edini, saj je po prenovljenih Geolovskih smernicah giga-dogodek – torej dogodek, ki naj bi se ga udeležilo vsaj 5000 ekip – samo enkrat letno. Do Moravskega iz Slovenije ni prav zelo daleč, ni pa tudi prav blizu, sploh za tiste, ki so se želeli na prizorišče pripeljati z javnim prevoznim sredstvom. Pa je bila geolovska udeležba iz Slovenije kljub oddaljenosti in ne najboljši vremenski napovedi opazna. A pojdimo lepo po vrsti.
Za večino se je giga-vikend začel v petek zvečer na dobrodošlici pod dežniki. Večina je tja prišla po popoldanski vožnji, nekateri pa so se komaj privlekli po celodnevnem geolovu v širši okolici Plumlova. Kot se za slovensko udeležbo spodobi, smo se vsi spontano našli v grajski pivnici, kamor so se zatekli tudi prisotni predstavniki Geocaching HQ. Vsakega mega- in giga-dogodka se udeleži vsaj en lackey, kot zaposlenim pravijo na sedežu igre, v Plumlovu pa so bili kar štirje. Priložnostna darilca Slovenskega Geocaching kluba so sprožila množico sebkov, pri čemer se nam je s svojim trakom pridružila tudi Sonia, katalonska prevajalka geolovskega spletišča.
V soboto, ko je bil na sporedu glavni del dogodka s celodnevnim programom aktivnosti na grajskem dvorišču, se nas je vreme usmililo. Kljub temu, da ni deževalo, temperature niso bile prav poletne in kdor je hotel pokazati sledilno kodo na rokavu svoje SGK majice, ni smel biti preveč zmrzljiv. Vsaj ne dopoldan, ko je bilo za 10. uro napovedano priložnostno srečanje slovenskih geolovcev. Prvi so prišli že slabe pol ure prej, potem pa nas je bilo vedno več, dokler se ni ob glavnem odru nabrala kar lepa množica, ki je bila s svojimi sledilnimi kodami pravi magnet za mimoidoče. Skupna fotografija s predstavniki HQ pove vse. Enoten nastop v klubskih majicah jih je navdušil. Žal se srečanju niso mogli pridružiti nekateri od slovenskih geolovcev, ki so v Plumlov prišli šele v soboto. So pa zato večji skupini, ki se je z gradu napotila do druge glavne atrakcije giga-vikenda, razstave GPS Maze, omogočili, da je na vstop čakala kakih 15 minut manj (kar je nehote zabeleženo tudi na nekem video posnetku z dogodka). Okoli poldneva se je za vstop na razstavo o GPS tehnologiji in geolovu (zanimivo, a žal samo v češčini) naredila vrsta, v kateri je bilo treba čakati debelo uro. Eni so razstavo, ki je bila odprta 24 ur dnevno, obiskali v primernejših urah (zgodaj zjutraj ali pozno zvečer), drugim pa časovnica tega ni dovoljevala. V sobotnem popoldnevu smo se potem raztepli na vse konce: eni po bližnjih zakladih, drugi v Prostejov in Olomouc po tamkajšnje lab in druge zaklade, tretji v vzpostavljanje mednarodnih zvez, četrti v nabiranje čim več različnih vrst zakladov v istem dnevu. Lepo pri velikih dogodkih je, da ponudijo vsakomur nekaj.
Tudi v nedeljo je organizator tridnevnega geo festivala pripravil nekaj zanimivih aktivnosti. Žal vreme ni zdržalo in je cel dan bolj ali manj deževalo, a kljub temu to najbolj zagnanih geolovcev ni ustavilo. Še posebej so bili v nedeljo aktivni tisti, ki so želeli najti 12 različnih vrst zakladov v enem dnevu. To je tudi najvišje možno število v Evropi. Že ob 8. zjutraj se je nepregledna kolona geo navdušencev vila proti reki Hloučela na obrobju Prostejova, kjer je bil organiziran CITO dogodek. Udeležencev je bilo ogromno, smeti pa nekoliko manj. Kljub temu se je pri organizatorjih nabral zajeten kupček vreč polnih smeti. Po zaključku CITO dogodka je sledilo le še zaključno dejanje. Poslovilni dogodek, Goodbye Great Moravia 2017 se je odvil na glavnem prireditvenem prostoru. Zaradi dežja in dolge poti, ki je sledila marsikateremu prisotnemu geolovcu, smo prizorišče zapuščali precej hitro, v mislih pa smo povečini že imeli nove geolovske podvige.
Nekaj slovenskih udeležencev smo poprosili za sklepno misel o njihovi udeležbi na giga-dogodku.
dr_jani: Prvega pač ne pozabiš – in ker je bil to moj prvi Giga event, bo vsekakor imel posebno mesto v mojem spominu. Zaznamoval ga je tedenski roadtrip z iskanjem posebej izbranih zakladov po Slovaški in Češki, srečanje s precej številčno slovensko-hrvaško ekipo, pa zanimiv Maze Exhibit… Še prav posebej pa sem vesel, da smo z vk rk in mill75 skupaj lahko našli prav poseben zaklad, ki je bil hkrati miljnik za vsakega od nas: skupaj smo namreč zabeležili 1000., 2000. in 3000. najdbo.
picassoman: Hmm…skupni vtis “odlično”. Prvič na gigi in zato tudi večje pričakovanje..navdušenje. Najbolj všečni so bili lab zakladi, ki so prikazali največ. Sobotni mini slo event na idiličnem gradu, ogled gradu, slastne reberce in pivo, GPS maze…to je tisto kar geolovca ne pusti ravnodušnega…skratka super.
icabrian: nisem prevelik ljubitelj velikih dogodkov, a tega ni bilo mogoče zamuditi. Srečanja z geolovskimi prijatelji z vseh koncev sveta so me zaposlovala bolj kot iskanje zakladov. Posedanje v grajski pivnici z Anniko in Annie iz Geocaching HQ v soboto popoldan me je stalo najdbe letterbox zaklada, s katerim bi število različnih vrst dnevnih najdb zaokrožil na deset. Pa mi ni žal. Iz teh pogovorov bo zagotovo še kaj. Presežek dneva pa je bilo skupno srečanje večine slovenskih udeležencev dogodka!
dr.gumpi: Giga dogodek je seveda poseben magnet. Če je relativno blizu doma, še toliko bolj. Ko pa ugotoviš, da je dejansko na poti domov z dopusta, je sklep o udeležbi seveda dokončno sprejet. In tako je tudi bilo. Zaradi družine, predvidenih ogledov na severu naše celine in seveda dolge in naporne poti se je naš prihod nekoliko zavlekel. Tako smo prišli v petek pozno zvečer, čez slabih 24 ur pa že šibali naprej, proti domu. Toda saj je bila prav sobota polna dogajanja. Jutranji geolov na kolesu je postregel z vrsto odličnih škatlic, nekaterih postavljenih tik pred dogodkom, nekaterih starejših. Srečanje na samem dogodku z drugimi slovenskimi in tujimi geolovci, skupinska fotografija, pozdrav sodelavcev s sedeža igre, stojnice, iskanje lab zakladov, GPS Maze, druženje s hrvaškimi geolovci. Toliko je bilo dogajanja, da je vse dogodke, obiske, emocije, nemogoče strniti v nekaj vrstic. Končna misel pa seveda takšna kot pri veliko drugih geolovcih. Naj bo takšen dogodek spet kmalu.
Kremenčkovi: Ker smo se imeli lani s Kinčoropiji tako fino na Geocoinfestu v Berchtesgadnu, smo seveda želeli dogodivščino ponoviti. Pojavila se je možnost udeležbe na Giga srečanju v Plumlovu, ki jo je bilo treba zgrabiti z obema rokama. Ob prvi priložnosti v Münchnu smo bili namreč še prezeleni. V Olomouc smo prišli pet minut pred polnočjo, tako da se je naša avantura začela šele v soboto zjutraj, ko smo bili dogovorjeni za vseslovenski miting pred dvorcem. Potem se je vse odvijalo zelo hitro in ni bilo časa za postanek, razen obisk hostla za spanje. Geolovcev je bilo na vsakem koraku kar preveč in same znane face, povsod smo srečali koga poznanega. Najbolj neverjetna izkušnja pa je bila, da smo pri sprehodu ob jezeru trčili v češkega organizatorja poletnega srečanja v Novigradu in njegovega sina, s katerim smo si zaželeli, da se srečamo na Gigi! Vreme se nas je v soboto usmililo, smo pa naslednji dan dobili manjšo porcijo, da ne bi preveč uživali. V nedeljo smo se še udeležili CITO srečanja in kasneje poslovilnega srečanja, nakar je bilo treba že na pot proti domovini (seveda prek vseh okoliških držav). Tudi za nas bo to srečanje zapisano z zlatimi črkami v logbook spominov! 😃
Fotografije so prispevali Love, icabrian, kinčoropi in picassoman.
Jaz sem bil najbolj navdušen nad enotnim nastopom slovenskih geolovcev v majicah. Videti jih je bilo vsepovsod in tudi nekateri drugi udeleženci so mi povedali, da so jih opazili in da res padejo v oči. Najbrž vsi, ki ste jih nosili in ste kljub ne najbolj primernemu vremenu za kratke rokave pokazali tudi sledilno kodo, dobivate številne zapise, da ste bili opaženi. Meni je bil najbolj všeč ta: Těchto triček jsem viděla víc, Slovinsko má asi hodně dobrých hráčů geocachingu :-).