Smo geolovci! Poznate nas pod vzdevkom … bubiji
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o vas?
Živjo. Sem Luka, najstarejši član skupine bubiji. Prihajamo iz Gorenjske. Z geolovom se ukvarjamo od 1. aprila (ni šala) 2012. Skupina trenutno šteje štiri člane, dva odrasla, otroka in psa. Vsi smo zagrizeni iskalci zakladov. Poleg zakladov pa nas druži tudi isti priimek, ljubezen do narave, novih izkušenj, doživetij, fotografije, pa še bi lahko našteval.
Lahko pojasniš pomen vašega vzdevka, ki ga uporabljate na strani geocaching.com?
Uh, to bo pa težje. Vzdevek je star dobrih deset let. Nama z ženo so ga nadeli prijatelji, ko sva pričela zaljubljeno gledati drug proti drugemu. Kaj točno je bil povod, težko rečem, saj okoli kroži precej variacij iste zgodbe. A to morda niti ni pomembno. Bolj pomembno je, da se je obdržal. Poleg tega, da ga imamo za svojo vzdevek pri geolovu, je tudi naslov naše spletne strani (bubi.si).
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj vas je pri igri pritegnilo?
Kot sem že omenil imamo spletno stran, na kateri predstavljamo naše izlete in pohode. Ker pa je v vseh teh letih na slovenskem spletu zraslo precejšnje število profesionalnih spletnih strani s tako tematiko, sva pričela iskati način, kako se ločiti od njih in najino stran nadgraditi. Takrat so »pametni« mobilni telefoni postali dostopni tudi nam, navadnim smrtnikom in imel sem idejo, da bi pri vseh znamenitostih, ki jih obiščeva, izmeril koordinate in nato obiskovalce spletne strani povabil, da za majhno nagrado »zberejo« te točke.
Ko sem govoril s kolegom, mi je ta razložil, da ta ideja že obstaja v obliki igre, ki jo tudi sam igra. Spoznal sem, da je pred menoj strgacom (sedaj bolj malo išče, saj ima preveč dela z drugimi obveznostmi) in on me je vpeljal v igro.
Prvi zaklad sem našel po šestih (neobjavljenih) DNFjih v Kranju. Katerega koli zaklada sem se lotil, ga nisem našel. Tedaj sem izvedel o pomenu javljanja ne-najdbe, saj je večina teh zakladov dejansko izginila. Tako sem prvi zaklad našel na Golniku (Hospital Golnik) in bil v trenutku zasvojen. Pri naslednjih sem vključil še preostalo družino.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Všeč so mi zakladi na zanimivih mestih, z zanimivo zgodbo in dobro izvedbo. Tip zaklada tako dejansko niti ni pomemben. Če že moramo izbirati so nam najbolj všeč taki, ki imajo oznako uganka na terenu (Field puzzle) in/ali Potrebno je dodatno orodje.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Tako, kot nam je težko izbrati najljubši tip zaklada, je tudi najbolj markantnega težko določiti. Zagotovo je v dobrem spominu tisti na Golniku (Hospital Golnik), saj je bil prvi. Vsi občutki, ki sem jim imel ob najdbi, so še vedno prisotni. Potem je zagotovo dogodivščina vsak od muckovih nočnih zakladov (Udin Boršt by night: The Beginning). So dolgi, speljani po brezpotjih in če se jih lotiš v trdi temi, tudi ustrezno grozni. Morda še zaklad dr. gumpija (Otok Reloaded), saj smo se ga s prijatelji lotili trikrat, da smo našli vse potrebno. Pa tisti pod Šmarjetno goro (Bauhenkov vzgornik), saj je tehnološko zelo dovršen. Pa … ah, veliko jih je, ki sem jim naredil krivico. Mislim, da so zakladi meseca na spletni strani kar dober seznam zakladov, ki so vredni obiska.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Skoraj vsak dober zaklad je bil dogodivščina zase. Morda bi izpostavil Otok Reloaded. Za osvojitev so bili potrebni trije napadi, čeprav mi je bila končna lokacija in pa rešitev uganke znana že takoj, ko sem si ogledal opis. Prvič sem, neučakan in neuk zelenec, skočil naravnost k točki nič in jo po dolgi uri iskanja tudi našel. Pa sem samo poparjen odšel, saj sem podcenjeval avtorja zaklada. V drugo smo z ekipo Svizec&Lisja nalogo sicer pravilno rešili, a smo se na mestu, kjer bi morali prejeti orodje, vrteli tako dolgo, da smo bili že sumljivi sosedom. A v tretje gre rado. Na mestu, ki nam je nekaj dni nazaj delal preglavice, smo bezali tako dolgo, da smo le izbezali orodje, nato pa tudi uspešno našli zaklad. Bitka s tem zakladom je trajala skoraj ves teden, kar je tudi najdlje, kar smo za kakšno najdbo potrebovali.
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljate za iskanje?
Nikoli še nismo imeli namenske GPS naprave. Vedno si pomagamo s telefoni. Pričeli smo s Samsung Spica, pa Samsung ACE 2, sedaj pa imamo v lasti HTC Desire 820 in Samsung S4 mini. Čeprav bi nam kdaj prišla prav natančnost kakšnega Garmina, pa ga za enkrat še ne pogrešamo.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Prvo srečanje je bilo z mucek4, ko smo iskali zaklad na njegovem dvorišču. Dr. gumpija sem srečal, ko sem tekel po FTF praktično mimo njegove hiše. Najbolj zanimivo je bilo srečanje v Valburgi, kjer sem gamska ujel pri FTFju, kasneje pa sta se nama pridružila še bojank in icabrian. V družbi takih imen sem bil kar tiho in sem le pil ideje in zamisli teh legend. Prav tako pa ne smem pozabiti na srečanje z miroborijem. Pod Krvavec smo se namreč pripeljali skupaj. Ko si je na nahrbtnik obesil GPS, mi je bilo jasno, da je lovec na zaklade. Pa sem ga kar ogovoril in del poti sva prehodila v prijetni debati. Ah, tudi legendo bučarja smo spoznali v lovu na FTF. Pri Dupljah nas je prehitel skoraj na vseh QR kodah, pa smo ga pri tretji le ujeli in jo skupaj našli. Pa sedaj že malo manj aktivni marko0037, s katerim smo se srečali sredi naliva v gozdu blizu Brda pri Kranju, kakopak v lovu za FTF. Dulsinejo in eSlavka sem srečal, ko sem leta 2013 v avgustu poskušal najti vsak dan en zaklad. Ravno sem želel pobrati nekaj malega pod mostom, ko sta mimo prikolovratila dva sumljiva osebka in kmalu nam je bilo vsem jasno, da bomo cilj spremenili. Rajši kot enostavno najdbo smo si privoščili lazenje po goščavi in tvegali zvine gležnjev in ugrize tamkajšnjih prebivalcev. A debata je bila tako prijetna, da smo zaklad našli še preden se nam je kaj hudega zgodilo.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Z bunkeljni nimamo veliko izkušenj. Ker iščemo z otrokom in psom, je naše početje možno zamaskirati v igro in počitek. Najhuje je bilo pri zakladu Stolp/Tower, kjer smo kar dolgo čakali, da sta se dve klepetulji umaknili. Sedeli sta namreč ravno na zakladu.
Se radi udeležite dogodkov? Vam je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Dogodkov se radi udeležimo, čeprav smo bolj redko prisotni. V spomin se nam je vtisnil dogodek kluba geosledec.si, kjer smo reševali naloge, da smo prišli do cilja. Ter dogodek basketcasecrew-a na Bledu, kjer sem prvič doživel poskus ugrabitve logbooka.
Ste že skrili zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Do sedaj smo skrili 4 zaklade. Odzivi so povečini dobri, eden je bil celo izglasovan za zaklad meseca. Edino pri enem, ki je bil skrit na pokopališču, so številni izrazili nelagodje ob iskanju. Tega bomo tudi preuredili, da bo vseeno ohranil svoje bistvo, a z več lagodja pri iskanju.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Osnovna igra ima ravno prav ohlapna pravila, da lahko vsak najde nekaj zase, a še vedno preprečujejo popoln kaos. Morda bi sam rad videl, da se podigra s sledljivčki malo bolj razvije. In pa tip zakladov Wherigo naj dobi kakšno posodobitev, saj imam včasih občutek, da je ostal kar malo pozabljen. Tako s strani lastnikov igre kot tudi igralcev samih.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Bistvo igre je zabava.