Mednarodni dan EarthCache zakladov 2023
V nedeljo, 8. oktobra, je letošnji Mednarodni dan EarthCache zakladov. Kaj to pomeni? To pomeni, da bo najdba EarthCache zaklada v soboto in nedeljo, 7. in 8. oktobra, nagrajena s posebnim spominkom. Vreme, kot kaže, za iskanje te vrste zakladov ne bo ovira, zato si izberite najbližjega ali najprivlačnejšega in začnite načrtovati odpravo. Da bo lažje tudi tistim, ki niso Premium naročniki, bo dostop do EarthCache zakladov od 6. do 9. oktobra opoldne v uradni aplikaciji odprt za vse uporabnike. In nenazadnje, do nedelje, 8. oktobra zvečer, lahko na klubski Facebook strani sodelujete v žrebanju za komplet EarthCache geokovanca in sledljive ploščice (in še tolažilno sledljivo EarthCache nagrado).
Geolovskim začetnikom lahko povemo, da je EarthCache zaklad kraj, kjer lahko spoznamo geološko posebnost Zemlje. Pri tej vrsti zaklada ne iščemo skrite škatlice. Za vpis najdbe je treba opraviti naloge oziroma odgovoriti na vprašanja, povezana z geologijo kraja, kjer je zaklad postavljen. Naloge so praviloma zastavljene tako, da jih lahko opravi tudi geolovec brez predhodnega geološkega znanja. Prvi zaklad te vrste je bil postavljen v Avstraliji leta 2004, prvi slovenski pa geolovce vabi od julija 2009 v Postojnsko jamo.
V Sloveniji je na dan objave tega prispevka aktivnih 107 EarthCache zakladov (slišali smo govorice, da bo v čast letošnjega EarthCache praznika objavljen vsaj še en). O njihovi pestrosti smo že pisali. Pet izmed njih – Kamnolom mlinskih kamnov, Hubelj, Željnske jame, Ušesa Istre in Slap Boka – jih je bilo tudi izbranih za zaklad meseca. Za nekatere niti ne bo treba iz mesta, večji izziv so taki, do katerih je kar nekaj ur hoda. Vreme bo naklonjeno tudi tistemu, ki bi želel obiskati Škrbinsko ploščo (najbolj osamljeni EarthCache zaklad pri nas na obiskovalca čaka že skoraj dve leti), ali morda katerega od preostalih šestih zakladov te vrste, ki v letu 2023 še nimajo zabeležene nobene najdbe.
V letu 2022 si je spominek za Dan EarthCache zakladov prislužilo 50 slovenskih geolovskih ekip. Bomo letos presegli to številko? V letu 2023 je vsaj en zaklad te vrste doma ali v tujini našlo 192 domačih ekip, letošnji rekorder je do objave tega prispevka vpisal 63 najdb. Na večni lestvici slovenskih najditeljev EarthCache zakladov je na vrhu zelo izenačeno, saj sta prvi oziroma drugi zabeležila 372 oziroma 371 najdb. Zanimivo bo videti, kako se bo ta statistika spremenila čez nekaj dni.
Eno je digitalni spominek, drugo pa kaj otipljivega. In sledljivega. Tudi v naši spletni trgovini imamo na zalogi nekaj EarthCache sledljivčkov. Sledljivih ploščic z motivom fosila je na zalogi dovolj, EarthCache sledljivi ploščici pa sta samo še dve. Izkoristite zadnjo priložnost, saj so pri dobavitelju skoraj razprodane in jih s tem motivom najbrž ne bo več. Enako velja tudi za komplet EarthCache geokovanca in sledljive ploščice: pri dobavitelju je na voljo samo še nekaj kosov, v naši trgovini je kot zadnja priložnost na voljo v prednaročilu do najkasneje ponedeljka, 9. oktobra.