Novosti na vašem najljubšem geolovskem spletišču
Pred dobrima dvema mesecema smo v prispevku predstavili novosti, ki so se na vašem (drugem?) najljubšem geolovskem spletišču nabrale v poletnih mesecih. Govorimo seveda o spletni strani geocaching.com, ki v zadnjih mesecih doživlja celovito prenovo in modernizacijo. Tudi jeseni se je nabralo nekaj novosti in posodobitev, vrednih nekoliko podrobnejšega ogleda.
Novosti v pregledu aktivnosti
Poletni lov na izgubljeni zaklad Marije Skrivanič je spodbujal k nabiranju geolovskih prijateljev. Če ste si nabrali veliko takih, ki so s številnimi najdbami vašo posadko pognali na vrh Prijateljske lige, ste hitro opazili problem. Dolgi spiski njihovih najdb zakladov in sledljivčkov so naredili seznam zadnjih aktivnosti povsem nepregleden. Tako nepregleden, da so nekateri že razmišljali o tem, da bi posamezne geolovce odstranili s seznama prijateljev. Na srečo je tega s posodobitvijo prikaza zadnjih aktivnosti konec.
Pregled zadnjih aktivnosti je tako res pregled in ne dolg seznam. K preglednosti in priročnosti prispevajo še predogled in možnost ogleda celotnega zapisa v spletni dnevnik in priloženih slik ter posebna ikona pri zakladih, ki ste jih uvrstili na seznam priljubljenih. Novost je tudi možnost, da prikaz omejite na aktivnost pri vaših lastnih zakladih. Vse skupaj je še razlog več, da končno preklopite na nov način prikaza svoje geolovske aktivnosti. In kdo ve, morda boste v stranski vrstici med neobjavljenimi zakladi naleteli na kakšno presenečenje. 😉
Preverjanje rešitve
Pri mnogih (mnogi menijo, da premnogih) zakladih z uganko je rešitev težko prepoznati. Čas, ki bi ga porabili za pot in iskanje zaklada tam, kjer ga ni, uporabniku prijazni lastniki prihranijo s priljubljenim geocheckerjem. Gre za spletišča z orodji, namenjenimi zgolj preverjanju rešitve in pravilnosti koordinat, neodvisna od geocaching.com. Pred nedavnim pa je možnost preverjanja pravilnosti izračunanih koordinat na voljo tudi neposredno v opisu zaklada z uganko. Če lastnik seveda vključi to možnost.
Orodje, ki je na voljo, ponuja zaenkrat le osnovno preverjanje, njegova uporaba pa ni obvezna. Uporabno se zdi (čeprav ne vsem), da so preverjanje rešitve povezali z izhodiščnimi koordinatami: če geolovec vnese pravilno rešitev (tj. pravilne koordinate končne točke), bo orodje popravilo tudi objavljene izhodiščne koordinate na koordinate končne točke. Preverjanje rešitve zaenkrat ni dostopno v mobilni aplikaciji, popravljene koordinate pa se seveda takoj sinhronizirajo tudi na to platformo.
Novosti v Središču za sporočila
Se še spomnite prahu, ki ga je pred leti dvignila predstavitev Središča za sporočila? Pozivov k bojkotu in arhiviranju EarthCache in virtualnih zakladov? Lastnikov, ki so cepetali, da ne bodo priznavali najdb, če jim bodo najditelji pošiljali odgovore v Središču za sporočila namesto po elektronski pošti? Ne? Toliko bolje. V nekaj letih se je Središče za sporočila povsem uveljavilo kot orodje za pogovore med geolovci, posebej na mobilnih napravah, kjer je to ena ključnih prednosti uradne Geocaching mobilne aplikacije.
Ko smo bili že prepričani, da smo zaključili ta prispevek, se je na uradnem geolovskem forumu pojavila objava o prenovi Središča za sporočila. Pregled pogovorov z drugimi geolovci je poenostavljen, okno pregled sporočil pa veliko večje in preglednejše. Sporočilu je mogoče pripeti tudi dokumente in ne samo slik. Med drugim je zdaj mogoče skriti posamezen pogovor ne da bi blokirali sprejemanje sporočil od posameznega geolovca in v nastavitvah z enim klikom usmeriti vsa sporočila tudi v e-pošto. Dodana je tudi povezava na profil posameznega geolovca, ki je v prejšnji različici manjkala, in še nekaj manjših izboljšav, ki izboljšajo berljivost.
Novosti in izboljšav ne zmanjka, razburjenja, ki spremlja spremembe, pa tudi ne. Vse kaže, da je za prenovo naslednji na vrsti postopek priprave opisa zaklada in oddaje v objavo. Vsekakor bomo pisali tudi o tem.