Otroški zakladek: 10 dni do FTF-ja
Preden berete dalje, si oglejte Otroški zakladek (GC7D5GT)
1. Priprave
Danes vem, da ima geocaching v Sloveniji že dosti privržencev. Ko pa nekomu razlagaš, kaj to je, pa je skoraj vedno eno izmed vprašanj: »Ali lahko tudi jaz postavim svojega?«. »Lahko, samo vsaj 100 jih moraš prej najti.«, se ponavadi glasi moj odgovor. Postavitev zakladka je pravzaprav verjetno želja vsakega geolovca, le da je nekateri (nikoli) ne uresničijo. Tudi mi smo začeli s povsem navadnim: GC72KJX Drevored v Čreti. Da spoznaš postopek, da raziščeš vmesnik, da izmeriš vse čase, ki so potrebni za objavo, skratka, da se kališ. Pa potem drugega, pa tretjega, pa četrtega. In potem smo šli na morje. Na morju pa imaš veliiiiiiko časa za razmišljanje. In tam je ob reševanju križank padla tudi ideja: poišči razlike ali enakosti med slikami in s tem dobiš številke, ki jih potem pretvoriš v koordinate. In tako je nastal Otroški zakladek … Kids’s geocache (GC7D5GT).
Politike od geolovcev ločijo dejstvo, da politiki samo govorijo, gelovci pa tudi nekaj naredijo. Fotografije z razlikami in enakostmi sem imel že določene, moral sem jih le še oblikovati in pripraviti za objavo.
Določeno sem imel že tudi lokacijo za postavitev zakladka, zato sem na hitro pripravil osnutek in povprašal Nikrmano, če je lokacija postavitve še prosta. Da je, mi je odgovoril in da lahko pripravim zakladek za objavo. E, dragi moji, tukaj pa se vse lepe stvari končajo in začne se ta štorija.
Razmišljam kako naj prikažem nič razlik med slikami ali pa eno. Potem reševanje ne bo več zanimivo. Če bodo otroci našli samo eno napako, bodo rekli: »Brez veze!«. Prehod na “plan B” sem zasledil na enem izmed pobranih zakladkov, kjer si iz tabele moral odčitati vrednosti in potem izračunati končne koordinate. »Ja to bi šlo.«. Ampak … ampak spomnil sem se enega izmed zakladkov na Ižu, ki je imel izračun narejen tako, da so vse možne koordinate iz izračuna razen dveh padle izven otoka in sem nalogo rešil že doma na računalniku. Tabela torej ne sme biti taka, da bodo reševalci prišli do rešitve s poskušanjem. Želim da tisti, ki bodo to reševali, uporabijo malo zdrave pameti, ki je že od časa facebooka in raznih messengerjev ni več med nami.
Pa na FTF-jefce sem tudi pomislil (saj veste: First To Find). To so tisti zagrizeni geolovci, pri katerih ne šteješ dnevov ampak ure od objave do prve najdbe. Ki najdejo kešek tudi ponoči, če je potrebno. In takšnih imamo v Mariboru kar nekaj. Kar poglejte prvih 5 najditeljev na MB keških. Pa v Ljubljani imajo tudi FTF brigado, katere člani bi se po moje pripeljali tudi v Maribor po FTF. Pravzaprav bi moral biti kešek za obojne: za otroke in za FTF-jefce. Otroci rešijo naloge, starši pa zaključijo z dobro idejo in skupaj poiščejo zakladek. Rečeno storjeno.
Sledi priprava slik z razlikami za objavo. Tukaj se malo zaplete. Velikost je potrebno prirediti, da bosta leva in desna slika enaki. Ampak … lahko bi kdo dal sliko eno na drugo, jo obrnil proti soncu in primerjal ter tako mogoče prehitro prišel do razlik. Zato sem se odločil, da drugo sliko malo pomanjšam in rahlo zavrtim. Tako print slike ne bo kdo ve kaj v pomoč in bo potrebno narediti kakšen resize. Določim tudi vrstni red slik (a, b, c, d, e, f, g, h), ki je pravzaprav zelo važen. Na nekaterih slikah bom moral kaj korigirati, zato da število napak na vseh slikah ne bo enako, to pa mora biti izvedeno s čim manj tehničnega dela. Moje mape na računalniku so po vrstnem redu naslednje: vir slik, obrezane, združene, nastavljen pravilen vrstni red, napake nastavljene po tabeli, resize desne slike, združene 2ič, dodam črke a-h in rešitve. Vsaj 3x sem vse slike naložil na GC stran, saj veste, naložiš, opaziš napako, popraviš, naložiš itd. Niti pomislil nisem, da bi lahko pri odkrivanju napak na slikah bili kakšni večji problemi ali dileme, kot se je izkazalo kasneje.
Ja, pa tabela. Narejena v Excelu. Kar tako na hitro: nikakor ne. Dolgo sem tuhtal, kako številke pravilno razporediti. Idejo za seštevek sem dobil na zakladku CPP, ki sem ga reševal kar nekaj popoldnevov. Zaj**** ko satan, tale CPP. Malo seštevaš +1, pa +50, pa +150, pa nikoli ni pravega rezultata. In tako bo tudi v moji tabeli. Rezultate bom seštel in odštel, tako ne bo možno špekulirati in kar uganiti končnega rezultata. Številke sem vpisal kar z RANDOM() funkcijo, pozitivne do RANDOM(1000), negativne pa do RANDOM(100). Razen seveda tistih 12 števil, ki morajo biti vpisana pravilno. Malo sem priredil tudi številke okoli njih, da pravilne niso preveč izstopale. Glavne finte tabele pa vam žal ne morem izdati … saj veste, potem bi vas moral ubiti.
Ostali tekst in nastavitev števca na geocheck.org sta bila bolj kot ne rutina, kljub temu, da sem geocheck postavljal prvič. In tako je bil zakladek pripravljen za objavo.
2. Objava
Zakladek ponovno poslan Nikrmani v nedeljo 15.10.2017. Nato sledi čakanje. Vznemirjenje. Ko nekaj zaključiš in boš to pokazal svetu. Upaš da bo vse vredu, da se nisi kje zakalkuliral, da bodo ljudje imeli pravo idejo. In čakaš. Pa ga ni. Teden se prevesi že v drugo polovico, pa nič.
Ko že za kakšen dan pozabim na objavo, pa sledi tisti željeni mejl: »Your geocache has been published.«. Začne se časovni nemir v moji duši, čas pa se po novem šteje od danes dalje začenši z 0 na geocheckerju. »Pred nami je petek in potem še vikend, načeloma bi ga do nedelje zvečer skoraj moral kdo najti. Vsaj eden, oz. za Mariborske FTF-jefce to pomeni skupina okoli 5 geolovcev.«, razmišljam.
Zakladek je bil objavljen v četrtek ob 15:00, ob 16:25 se je pojavila že prva rdeča 1 na geocheck števcu. Opa, nekdo poskuša. Do večera se nabere 20 poskusov, enega zaznam celo ob 4:30 zjutraj. Mogoče je bil kakšen nočni preblisk. Dobro, do 50 je še daleč, zato grem zjutraj mirno v službo. Ampak v petek, v petek pa števec kar pregori in zvečer že prebije … ste mislili da bom napisal 50? Ne, prebije 100 poskusov in se zvečer ustavi na 116.
V soboto zjutraj je že več kot očitno, da je uganka precej težka. Iz IP statistike vidim, da se trudi okoli 15 ljudi. Dobim že tudi prvi mejl. Odgovorim. Pa drugi mejl, kjer mi pojasnjujejo, da imam napako in da naj preverim. Hvala za skrb, ampak vam ne smem povedati, da je to glavna finta. Zvito odpišem, da ne dajem informacij, dokler ne bo prvi FTF oddan. Tudi sobota se zaključi dokaj mirno, vendar črv že gloda: »Ali sem naredil vse prav?«. Ta večer grem še mirno spat.
Čez vikend se je keška lotilo že kar nekaj GC teamov in do nedelje zvečer še vedno nobene zelene kljukice na geocheckerju. Težavnost zakladka sem po GC smernicah določil 3, ker sem smatral, da »may take special knowledge and advanced preparation« ni potreben. Glede na dokaj veliko število neuspešnih poskusov pa sem se odločil, da težavnost zakladka povečam na 4,5. To je sicer izven smernic, je pa po mojem občutku glede na ostale najdene zakladke tu nekje. Ta težavnost po moje spada v skupino težjih mariborskih zakladkov, kot so Crypto II in Crypto III, Mathematic anatomy of smajli, Forties are beautiful in seveda T&T (Tools and Tehnical). Seveda si spremembo težavnosti še lahko privoščim, dokler FTF ni oddan, po prvem vpisu pa je to ne-fer do najditeljev.
Zvečer dobim še en mejl, iz katerega je razvidno, da so nekateri že kar malo jezni, da ga ne morejo rešiti. Javijo se tudi iz Ljubljane, tako da sem dobil občutek, da je postal problem vse-slovenski, ne samo mariborski. Dodam še majhen namig: »Poiščite VSE napake«, za katerega mislim, da bo pomagal do rešitve. Sem pa zgleda z njim bolj brcnil v temo, ker so začeli iskati dlake v jajcu. Hej mojstri, ne delat iz muhe slona. Razmišljajte s svojo glavo. Števec se je v nedeljo zvečer ustavil pri 216.
Razmišljal sem, kje sem ga polomil. Bi lahko bilo to ali ono, ali pa preprosto ljudje ne vidijo. Finta je pravzaprav v tabeli in ne v slikicah. Slikice so bolj … za otroke. Odločim se, da se posvetujem tudi z Nikrmano. On je v tem trenutku edini kompetenten za takšna vprašanja, ker sem pri objavi zakladka moral opisati pot do rešitve. Napišem dvome, ampak žal ni odgovora. Prepuščen sem na milost in nemilost velikih valov na morju Slovenije. Pravzaprav moram povedati, da je reševanje seglo tudi izven meja (Madžarska, Francija, Anglija). Verjetno je kdo poiskal kakšno pomoč na forumih, pa so malo poskušali, ampak vsi brez uspeha.
V ponedeljek še enkrat temeljito preverim vse izračune in objavim dodaten »out of the box« namig. Odgovorim na nekaj vprašanj, ki so zastavljena kar kot komentarji. Se mi zdi tako najbolje, predvsem dokler je FTF v igri. S tem dam enake možnosti vsem. Nekateri so mislili, da bodo nalogo lahko rešili s poskušanjem, vendar so se zmotili. Naloga je namreč tako zastavljena, da je s poskušanjem ni mogoče rešiti. Zato do večera števec naraste na 340. Vem da je to zaradi masovnega poskušanja. Nekje 50 poskusov na osebo potrebuješ, da vidiš da iz tega ne bo nič. Nekateri so že začeli dvomiti, če rešitev sploh obstaja. Prcajo me tudi domači. Pravijo, da sem preveč vznemirjen zaradi tako malega zakladka.
In potem pride težko pričakovani torek, 24.10.2017, ko se popoldne na geocheckerju prižge prva zelena lučka. »Pa so ga rešili!«, sem si oddahnil. In doma vsi čakamo, kdo ga bo pobral. Vem, da tudi vpis ni lahek, tako da bo trajalo kar nekaj časa, pa vendar. Po moji oceni bi za vpis moralo zadostovati kakšne 3 ure, pač glede na oddaljenost domače lokacije od zakladka.
Namesto tega pa zvečer hladen tuš. Izračunala sta ga 2Bobka, ki pa ga ne moreta takoj pobrati, ker nista iz teh koncev. Lov na FTF se torej nadaljuje! Ta večer pa res nisem dolgo zaspal. Izračun je torej pravilen. Končno sem se lahko tudi z nekom posvetoval. Ker ni bilo neke negativne reakcije na rešitev, sem se odločil, da glavne finte do nadaljnjega še ne razkrijem. No, pa saj je znana, vsaj enemu.
Naslednji dnevi minevajo bolj počasi. Vem da je obupalo vsaj toliko ljudi, kot jih je na opazovalnem seznamu. To pomeni, da čakajo na idejo koga drugega. Odločim se za pat pozicijo in se ne vpletam v reševanje. To je pravzaprav težko, ostati nevtralen. Jezik te srbi, ampak moraš biti tiho.
Se pa vmes zgodi še nekaj: geocheck.org stran se sesuje. Zgleda, da so jo spet hacknili.
Hekerji so pri geocheckerju spremenili DNS-je, ki kažejo na »1447.se« in tako v četrtek geochecker skoraj cel dan ne deluje. Žal so napad kar utišali in nikjer ni bilo nič napisanega. Kljub temu v četrtek zvečer števec naraste na 526,
jaz pa se odločim, da napišem ta članek. Trenutno nimam več kaj pisati, ker ne vem, kaj se bo zgodilo v prihodnjih dneh. Je pa nekaj res, približuje se GIFF 2017 festival, ki bo čez 8 dni, torej naslednji petek. Ali si sploh upam tja?
NiSEM Matjaž
Vesel bom vsakega komentarja, ki ga boste napisali.
Da ne boste v skrbeh za svoje rešitve pri geocheck.org, kajti sedaj imamo kar tri ”geočekerje”. Težava z neodzivnostjo strani se je primerila očitno, zaradih napačnih DNS vnosov na strežniku. Omenjena stran gostuje na strežniku priljubljenega spletišča project-gc.com, katere avtor je švedski geolovec ganja1447 in je 1447.se njegova osebna stran.
Se vedno delam na resitvi… Nisem se dovolj dalec, da bi kontaktiral NiSEM.