Sva geolovki! Poznate naju pod vzdevkom … Zoya83
Tokrat smo se pogovarjali z Alenko in Majo. Ena zase pravi, da je avanturistična ljubiteljica narave, druga pa, da je knjižni molj. Kljub temu, da sta si po karakterju različni, ena drugo dopolnjujeta in skupaj tvorita nadvse uspešno geolovsko ekipo Zoya83. Kaj sta nam zaupali o sebi in svojem geolovskem udejstvovanju, si preberite v našem današnjem prispevku.
Se lahko na kratko predstavita in povesta nekaj besed o sebi?
Sva mama in hči, Alenka in Maja. Z geolovom se ukvarjava od leta 2012. Alenka večino svojega prostega časa preživi v naravi in je športno aktivna, Maja pa zaključuje študij bibliotekarstva in založništva in raje brska po knjigah. Tako se pri reševanju geolovskih nalog odlično dopolnjujeva. Redko, res redko pa se nama na geolovu pridruži še najmlajša članica družine Nina.
Lahko pojasnita pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljata na strani geocaching.com?
Zoya je bilo ime naši psički, ki je bila pomemben član naše družine. Z nami je šla skoraj povsod, počela marsikaj in našla tudi prenekateri zaklad.
Kdo vaju je navdušil za geolov, kdaj sta našla svoj prvi zaklad in kaj vaju je pri igri pritegnilo?
Za geolov sva slišali v reviji Citymagazine nekaj let nazaj. Statistika pravi, da sva prvi zaklad našli v Celju, drugega v Trnovem, sledili pa so zakladki na domačem terenu. Pri igri naju je fasciniral njen obseg. Praktično kamorkoli sva šli, sva lahko poiskali zaklad ali dva. Ko pa vidiš, da ti le-ti lahko pokažejo skrite kotičke, ki jih drugače ne bi našel, poti nazaj več ni.
Kakšni zakladi so vama najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …)?
Mami ima rada traile in ena lepših sta ji Kraljevina žarečega ruja ter Šavrinka. Ona tudi ponavadi opravlja bolj adrenalinski del nalog, kakšno plezanje po drevesih in feratah, potem reševanje ugank na terenu drugače pa zakladki, ki so odmaknjeni daleč od betona in javnosti in ti na koncu pokažejo skriti biser. Tiste mestne poberemo tako sproti, ker smo že ravno tam. Radi tudi rešujeva vprašajčke, če vsaj malo veva v katero smer pričeti … če pa cel teden buljiva v eno sliko in se nama nobena ideja ne posveti, hitro obupava.
Kateri od zakladov, ki sta jih našla do sedaj, se vama je najbolj vtisnil v spomin? Lahko povesta zakaj?
Ne moreva izpostaviti samo enega. Veliko jih je. Več kot imava na voljo favoritkov. 😀 Definitivno je eden izmed njih Fisherjevih 50. Reševati ga je začela mami. Verjetno ni bila edina, ki je potrebovala začetni namig, … potem pa med reševanjem postala skoraj »Fisherjev odvisnež« dokler ni prišla do konca. Potem je tu cela kopica krških zakladkov tako zaradi nalog kot tudi same izvedbe na terenu.
Maja pa je kot knjižničarka navdušena nad zakladki kot so V.K. 1968 ZOM, ČAROVNIK IZ OZA, The sound of old Trzin (Book exchange), …
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeta dogodivščino, ki se vama je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Teh je veliko in prav vsaka od njih je po svoje zabavna, zato težko izpostaviva kakšno.
Mami si je zagotovo zapomnila pot na event v Novaljo, ko smo šle skupaj kar 4 ekipe in je samo eden gledal na Garmin, ostali pa smo mu slepo sledili. Ko bližnjica ni več bližnjica. Ko se cesta zoži v potko, in potem potka v neprehodno robidovje…. In na koncu se organizator eventa po drugi strani pripelje z avtom.
Pa iskanje Vinorodne libne, ko smo 15 minut igrali »ročni nogomet«, da bi odprli škatlo. Ko nam je končno uspelo smo se vpisali v logbook in škatlo zaprli… A ker smo bili tako firbčni kakšen mehanizem je, smo v trenutku nepozornosti logbook pustili zunaj… V drugo ni uspelo, smo pa imeli srečo, da smo vedeli, kam naj lastniku zakladka dostavimo škatlico z logbookom.
S kakšno navigacijsko napravo sta začela iskati zaklade in če nam lahko zaupata, kakšno sedaj uporabljata za iskanje?
Pametni telefon z naloženo aplikaciji c:geo in naknadno Garmin GPSMap 60cx. Maja še vedno prisega na pametni telefon, ker ni potrebnega nikakršnega vnaprejšnjega pripravljanja, a pri iskanju po gozdu raje prepusti da naju na mikrolokacijo pripelje mamin natančnejši Garmin.
Zanesljivo sta se že srečala s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržujeta stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Ja seveda, z mnogimi. Če je treba tudi koga na cesti ustavimo kot npr. eSlavkota in Dulsinejo, ko sta kolesarila po Radečah. 😀 Najbolj smo v stikih z ekipo tomsetki . Enkrat smo povsem slučajno ugotovili da bomo isti termin na dopustu v istem kraju in to je potem pomenilo vsak dan vstajanje zgodaj zjutraj in lov na zakladke. Super je bilo. Največ geolovcev smo srečale na eventih ali pa tudi pri iskanju zakladkov. Se mi zdi da je lažje potem tudi komunicirati če si nekoga že spoznal (včasih rabiš pri kakšnem reševanju tudi kakšen namig). Med tistimi ki smo bolj v stikih so še krossnik, gamsek, icabrian, …
V majino generacijo spada jpavli, za geolov pa je navdušila tudi prijatelja, ki sta si nadela vzdevek pikatchu007.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Se nam je že zgodilo da nismo imeli druge možnosti, kot da smo z bunkeljni pričeli pogovor in kakšnemu zadevo tudi razložili. A seveda po presoji. Če je ljudi preveč se raje obrneva in zakladka ne iščeva.
Drugo je ko se bližaš zakladku, pa vidiš v okolici postopati bunkeljne, postaneš malo nervozen, koliko časa boš moral sedeti na klopci in čakati, … ko pa prideš bližje vidiš, da imajo tudi oni v roki GPS. 😀
Se radi udeležujeta dogodkov? Vama je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Če le čas dopušča. Ponavadi je tako, da te na kakšno sončno soboto vleče na tri konce naenkrat. Lepe spomine imava zagotovo na Gamskove evente na Krvavcu, pa tradicionalnega na Šmarni gori, lani smo se imeli super pri spuščanju račk po Gradaščici, nikakor pa ne moreva mimo festivala GIFF, ki tudi letos ni razočaral.
Sta že skrila zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Sva lastnici dveh zakladov, enega multija in enega mystery-ja. Z veseljem bi skrili še kakšnega, a ker imava tudi pri iskanju raje tiste, za katere se vidi da je v njih vloženo nekaj truda, nama ni v interesu postaviti zakladka ‘kar tako’, ampak želiva dobro idejo tako pri nalogi kot tudi izvedbi, to pa zahteva čas za zasnovo, postavitev in vzdrževanje.
Ker je najin multi izginil, trenutno iščeva boljšo idejo za postavitev škatlice. ‘Vprašajček‘ pa je glede na odzive geolovcem všeč, ima precej FP-jev, izbran pa je bil tudi za zaklad meseca na vaši strani.
Kaj bi v geocachingu spremenila najprej, če bi imela možnost spremeniti eno stvar …
To bi bila že večkrat omenjena omejitev števila najdb pred postavitvijo svojega zakladka.
Za konec pa še vprašanje – imata kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Če vas kdo ogovori med geolovom, ali pa celo kar tako sredi ulice je to mogoče del ekipe Zoya83. 😀 Upava, da se kmalu (spet) srečamo.